Ob svetovnem dnevu človekovih pravic, 10. decembra, vabi Društvo Downov sindrom Slovenija na okroglo mizo Predstavitev projekta Mreženje za zgodnjo obravnavo otrok z Downovim sindromom v sredo, 9. decembra 2015 ob 10. uri v dvorani Državnega sveta RS, Šubičeva 2, Ljubljana.
Zgodnja obravnava (ZO) je ena izmed najpomembnejših oblik podpore otrokom z razvojnim tveganjem ali ugotovljenimi primanjkljaji ter njihovim družinam. V Sloveniji nimamo strategije razvoja ZO; poskusi, da bi nekatere programe zgodnje obravnave, ki so obstajali v preteklosti preoblikovali skladno z novimi smernicami in dognanji stroke, se večinoma niso posrečili. Tako ostajajo sistemske vrzeli, katerih posledice najbolj občutijo otroci s posebnimi potrebami in njihove družine. Z projektom Mreženje za zgodnjo obravnavo otrok z Downovim sindromom, smo želeli del teh sistemskih vrzeli odpraviti, hkrati pa politiko in javnost spodbuditi k dejavnejšemu reševanju te problematike.
Na okrogli mizi bodo udeleženke spregovorile o naslednjih vsebinah:
- Prof. dr. Alenka Šelih :
Predstavitev projekta ZO – cilji, opis problema in utemeljitev projekta, dolgoročni učinek - Dr. Branka D. Jurišić :
Predstavitev praktikuma ZO – cilji, vsebine, izvedba in zadovoljstvo strokovnjakov, ki so praktikum obiskovali (iz ankete ob zaključku projekta) - Ivana Šošter :
Izkušnje Zveze Sožitje z izvajanjem ZO v centrih, ki so delovali že pred projektom – delovanje teh centrov, potreba po prenovi, predlogi za prihodnje delo - Stanka Grubešič in dr. Aleksandra Majič Skrbinšek :
Izkušnje staršev v projektu – pričakovanja, zadovoljstvo s projektom, potrebe za naprej, podatki o družinah (starost otrok, vključenost v obstoječe sistemske vire pomoči – obravnave) - Katja Domitar :
Delovanje novega centra za ZO v Murski soboti – potrebe po ustanavljanju tega centra, izkušnje, model delovanja in potrebe za prihodnost - Darja Damari :
Delovanje novega centra za ZO v Ljubljani – potrebe po ustanavljanju tega centra, izkušnje, model delovanja in potrebe za prihodnost - Dr. Marica Horvat :
Delovanje novega centra za ZO v Mariboru - potrebe po ustanavljanju tega centra, izkušnje, model delovanja in potrebe za prihodnost
Okroglo mizo bo povezoval dr. Matej Rovšek.
Sooganizatorja okrogle mize sta Zveza Sožitje in Društvo za kulturo inkluzije.
Prosimo vas, da udeležbo na okrogli mizi potrdite na elektronski naslov : Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.